Δόξα Λευκάδας: Σαν πρωταπριλιάτικο θα ακούγονταν….Τελικά 64-68 η ΑΕΚ!!!

Παραλίγο να κάνει την έκπληξη και να νικήσει την ΑΕΚ η υποβιβασνένη Δόξα Λευκάδας και να τσιμπιόμασταν για το αν είναι ή όχι πρωταπριλιάτικο ψέμα. Κι΄ όμως είναι αλήθεια, η υποβιβασμένη Δόξα έβαλε μπελάδες στην ΑΕΚ, πολλές φορές την είχε στα σχοινιά, αλλά δεν είχε λύσεις στο φινάλε και υποτάχθηκε στις διαταγές της “βασίλισσας”.

Τελικά, την….μπουγάδα του κοουτς Μανωλόπουλου “καθάρισε” ο Ούκιτς με τρίποντη βόμβα στα 40 δευτερόλεπτα για το 63-67 και έτσι η Ένωση γλίτωσε τα εμφράγματα και θα στενοχωρούσε τους 200 και πλεόν φίλους της που ήταν μαζί της με φωνή και παλμό καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα.

Ένα θεωρητικά εύκολο ματς, δεν ξεκίνησε ιδανικά για την ΑΕΚ που ήλπιζε πως θα περάσει ένα όμορφο απόγευμα στη Λευκάδα. Η Δόξα προηγήθηκε με 10-8 στο έκτο λεπτό και με 15-11 στο ένατο, έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά (17-15) και προβλημάτισε τους κιτρινόμαυρους, αφού λίγο αργότερα έγινε 22-15.

Η είσοδος του Σάκοτα στο παιχνίδι έδωσε άλλη πνοή στην ομάδα του Μανωλόπουλου, που έτρεξε ένα επί μέρους 6-14 για να πάρει τα ηνία (28-32) και να πάει στα αποδυτήρια με το ισχνό 36-38. Γιατί το παιχνίδι ήταν ντέρμπι; Επειδή η Δόξα περνούσε τη μπάλα στη ρακέτα και είχε 2/3 τρίποντα σε 20 λεπτά, την ώρα που η ΑΕΚ μετρούσε 2/11 σουτ από τα 6μ.75 και δεν μπορούσε να εκμεταλλευθεί την κυριαρχία της στα ριμπάουντ (9-21).

Η αλήθεια είναι πως η Δόξα έδειξε εξαιρετικό χαρακτήρα και δεν παράτησε το ματς, ούτε στο +8 της Ένωσης(36-44). Όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ, αλλά με κορυαίο τον Μάρας ισοφάρισε και στο 49-49 στα τέλη της τρίτης περιόδου, ανατρέποντας διαφορά οκτώ πόντων που έμοιαζε ικανή να δώσει στην ΑΕΚ μια εύκολη εν τέλει νίκη. Οι Λευκαδίτες πήραν και το προβάδισμα (56-54) στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, όμως ένα τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη έκανε το 58-62 πριν η Δόξα απαντήσει με δυο καλάθια για τη νέα ισοφάριση (62-62) χάρη στον… Χάρις! Ο οποίος έκανε βήματα με το σκορ στο 63-64, πριν ο Ούκιτς βάλει το τρίποντο που έκρινε την αναμέτρηση (63-67) στα 40″ πριν τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-38, 51-54, 64-68

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκορ 2, Ντόμπλας 8, Τσαλδάρης, Χάρις 18 (1τρ., 8ριμπ., 8λ.), Μάρας 23(1), Άμποτ 5(1), Ντάουελ, Δεμερτζής 3(1), Γεωργάκης 3, Ταπούτος 2, Ψαθάς.

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12(2), Λαρεντζάκης 9(2), Νιούλεϊ, Μαυροειδής 8, Μαυροκεφαλίδης 21(1τρ., 8ριμπ.), ΜακΓκραθ 4, Ελονού, Σάκοτα 9, Βασιλειάδης 3(1), Ντίξον 2.