Δόξα Λευκάδας – Απόλλων Πάτρας 75-70

Νίκη μετά από πολύ καιρό για την Δόξα, που επικράτησε του Απόλλωνα με 75-70. Μια νίκη αξιοπρέπειας, μια νίκη ψυχολογίας, μια νίκη σεβασμού, που την δικαιούνταν η ομάδα του Φώτη Τακιανού, που παλεύει κάθε εβδομάδα με τον ίδιο της τον εαυτό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Μόνο με ντέρμπι ουραγών δεν έμοιαζε το παιχνίδι στη Λευκάδα, όπου επί 40 λεπτά έπεφταν κορμιά. Κυριολεκτικά και μεταφορικά. Καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει με διαφορά μεγαλύτερη από επτά πόντους. Αυτή ήταν η Δόξα, η οποία προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-17, χάρις στα 4/5 τρίποντα που είχε μέχρι εκείνο το σημείο και στον επιθετικό οίστρο του Σκοτ, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους χωρίς άστοχο σουτ (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο). Ο Απόλλωνας, βέβαια, δεν άργησε να ξαναμπεί στο ματς.

Οι “αχαιοί” ξεκίνησαν τη δεύτερη περίοδο με σερί 9-0, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς με 26-24 στο 12′ και από εκεί και πέρα άρχισε το… γαϊτανάκι των δύο ομάδων στην εναλλαγή του προβαδίσματος. Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου έκλεισε το ημίχρονο με ρο προβάδισμα (37-40), παρότι είχε χάσει κατά κράτος τα ριμπάουντ (15-7) μέχρι εκείνο το σημείο. Είχε όμως και 26 πόντους μέσα από τη ρακέτα (έναντι 6 της Δόξας), αλλά και 24 πόντους από τον πάγκο.

Το ίδιο “έργο” συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο. Οι ομάδες συνέχισαν να εναλλάσσονται στο σκορ και ο Απόλλωνας ήταν μάλιστα αυτός που προηγήθηκε με 67-70 στο 38′ με τρίποντο του Μπαρτ. Από εκεί και πέρα, όμως, δεν σκόραρε ξανά. Ένα τρίποντο του Αμποτ ισοφάρισε το ματς (70-70) και ένα νέο καλάθι από τον Αμερικανό έδωσε στους γηπεδούχους το προβάδισμα (72-70). Ακολούθησαν διαδοχικές άστοχες επιθέσεις του Απόλλωνα, ένα τεράστιο επιθετικό ριμπάουντ του Αμποτ και 2/2 βολές του Τσαλδάρη στα 15” που έκαναν το σκορ 74-70. Το ερ-μπολ τρίποντο του Μπαρτ στην επόμενη επίθεση και 1/2 βολές του Ψαθά στα 7” έριξαν τους τίτλους τέλους της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-40, 56-57, 75-70

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Σκοτ 15 (7/10σ., 5ασ.), Ντόμπλας 6 (6ρ., 5λ.), Τσαλδάρης 11, Χάρις 21, Μάρας 10 (6ρ.), Αμποτ 7, Ντάουελ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 2, Ταπούτος, Ψαθάς 1.

Απόλλωνας Πάτρας Carna (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 4, Μπαρτ 17, Μπάβτσιτς 2, Καλινόσκι 11, Ρέινς 6, Χίκι 17, Βεργίνης 4, Διαμαντάκος 4, Σλαφτσάκης 2, Κουζέλογλου 3.