Νίκη Λευκάδας: Ήττα από τον Παναθηναϊκό(45-69)

Συνέχεια στις κακές εμφανίσεις για τη Γυναικεία Ομάδα του Συλλόγου μας, η οποία ηττήθηκε με σκορ 45-69 από τον Παναθηναϊκό στο Κλειστό Γυμναστήριο Λευκάδας. Τα κορίτσια μας δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικά, ήταν εξαιρετικά άστοχα (22% δίποντα, 23% τρίποντα) και μοιραία ήρθε η ήττα απέναντι στον σαφώς καλύτερο Παναθηναϊκό.

Το πρώτο δεκάλεπτο, ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες 11-11, αλλά το Νίκο Δουβίτσα, να μετράει μια απώλεια, καθώς είδε την Δήμητρα Καμπουράκη να τραυματίζεται και να μην μπορεί να συνεχίσει το παιχνίδι.

Στην δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός, ανέβασε την διαφορά στο +10(21-31), λίγο πριν το ημίχρονο για να έχουμε το 22-36 σκορ ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους, που πήραν τη μέγιστη διαφορά στο παιχνίδι, χάρη στην εκπληκτική Χάμπτον και την Άιβερι να σκοράρει για τρεις για το σκορ της ανάπαυλας. Από την γηπεδούχο, μόνο η Μπράουν ξεχώρισε στο σκοράρισμα.

Στην επανάληψη το τριφύλλι, πήγε την διαφορά στους +18(26-44) στο 25΄, όμως ένα 7-0 της Νίκης έκανε το 33-44. Μάλιστα, χάθηκαν και ευκαιρίες να μειωθεί ακόμα περισσότερο η διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο φάνηκε ψύχραιμος και πήγε στην τέταρτη περίοδο με σκορ 35-49.

Στην τελευταία περίοδο οι πράσινες έφτασαν την διαφορά στο +21(35-56) και κάπου εκεί τελείωσαν το παιχνίδι, αφού η Νίκη κατάφερε να βάλει το πρώτο της πόντο 6 λεπτά από την έναρξη του δεκαλέπτου και το 36-60 και έτσι ήρθε το τελικό 45-69

Τα δεκάλεπτα: 11-11, 22-36, 35-49, 45-69

Νίκη Λευκάδας (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου, Τελίδου 10, Καμπουράκη, Μπράουν 14, Γούναρη 8, Ψυχογιού 5, Κέιντι 3, Παπαδοπούλου, Στάρα 3, Μπάρκα 2

Παναθηναϊκός (Μουές): Κασδαγλή, Μούλη 10, Στούπα, Καλαμπάκου, Πράπα 2, Σλούκα, Δίελα 8, Έιβερι 15, Άνταμς 12, Εζέτζα, Χάμπτον 22