Ολυμπιακός – Δόξα Λευκάδας 84-60

Για 25 λεπτά η Δόξα Λευκάδας, στάθηκε πολύ καλά στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και ήταν κοντά στο σκορ, όμως ένα ξέσπασμα των “ερυθρόλευκων” στο τέλος της τρίτης περιόδου, ήταν αρκετό για να κάνει το τέταρτο δεκάλεπτο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Ο αγώνας

Η Λευκάδα μπήκε πιο “ζεστή” στο παιχνίδι και έδειξε από νωρίς ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, απέναντι στους Πειραιώτες που δυσκολευόντουσαν να βρουν ρυθμό, παίρνοντας το προβάδισμα στο 7′ με 7-11, με πόντους από τον Ντομπλάς. Ο Παπανικολάου στο ξεκίνημα έδωσε σκορ στον Ολυμπιακό με μακρινά σουτ, με τους Γκριν και Γουότερς να παίρνουν σειρά, μειώνοντας σε 14-15 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε στην άμυνα και επιχείρησε να σκοράρει περισσότερο κοντά στο καλάθι, καθώς ήταν άστοχος από την περιφέρεια (1/8τρ), κερδίζοντας αρκετά φάουλ, με τον Μιλουτίνοβ να κάνει… θραύση μέσα στην ρακέτα (10π, 7ρ). Στο 16′ οι γηπεδούχοι κατάφεραν για πρώτη φορά να ξεφύγουν στο σκορ (28-21), με το 37-29 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου, στο οποίο οι Πειραιώτες μέτρησαν 6 λάθη και 5 ασίστ. Από την Λευκάδα ο Χάρις έδινε λύσεις στην επίθεση μετρώντας 8 πόντους, διατηρώντας τους φιλοξενούμενους μέσα στο παιχνίδι.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 25′. Ακολούθως οι Γουότερς και Μπιρτς έφεραν την διαφορά στο +9 (49-40), ο Παπανικολάου από την περιφέρεια μέτρησε 3/4 τρίποντα (52-43), οι Πειραιωτες βρήκαν λύσεις στην επίθεση και έφτασαν στο 30′ στο +15 (60-45).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι. Έβγαλες άμυνες, έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, φόρτωσε με φάουλ τον αντίπαλο και έβαλε αρκετά σουτ από την περιφέρεια. Στο 34′ ο Αθηναίου με δύο σερί τρίποντα έφερε τους Πειραιώτες στο +22 (71-49), ο Λοτζέσκι έβρισκε λύσεις στην επίθεση, ο Μιλουτίνοβ μάζευε το ένα ριμπάουντ μετά το άλλο, με το παιχνίδι να αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα και τους γηπεδούχους να φτάνουν στην νίκη με 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 37-29, 60-45, 84-60

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 2, Μιλουτίνοβ 12 (11ρ), Γουότερς 15 (1), Αγραβάνης 8 (11ρ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 11 (3/4τρ), Μάντζαρης, Μπιρτς 5, Λοτζέσκι 17 (7ρ, 3ασ), Αθηναίου 10.

Δόξα Λευκάδας (Μαρκόπουλος): Σκοτ 6, Άμποτ 11, Ντομπλάς 8, Ρόμπινσον 9, Χάρις 12, Πεταλωτής 3, Δεμερτζής, Γεωργάκης 2, Ψαθάς 9, Τσαλδάρης.