Δόξα Λευκάδας: Άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο (84-67 από τον ΠΑΟΚ)

Την ήττα γνώρισε η Δόξα Λευκάδας στη Πυλαία από τον ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου, με την ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου, να βάζει δύσκολα στο δικέφαλο του Βορρά, μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι γηπεδούχοι 15/16 βολές και 5/15 τρίποντα, με τα τέσσερα από αυτά να είναι σε ένα ξέσπασμά τους στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους. Μάλιστα οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν μόνο ένα καλάθι έξω από τα 6,75.

Από την Άλλη η Δόξα για 18 λεπτά, ήταν πολύ ανταγωνιστική, είχε καλά ποσοστά ευστοχίας, ξέφυγε από την αρχή με 11-17 στο πρώτο δεκάλεπτο, σε ένα σημείο και με +10(28-38), όμως απέναντι σε ομάδες με εμπειρία, θες πολλά περισσότερα πράγματα εκτός του να είσαι απλά καλός για να φτάσεις σε μια επιτυχία. Έτσι ένα δίλεπτο στο τέλος ήταν αρκετό για να πάνε οι δύο ομάδες ισόπαλες 42-42 στο ημίχρονο.

Η Λευκαδίτες, ήταν καλοί και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και πέρασαν μπροστά ξανά 51-52 με τον Γεωργάκη. Όμως ένα σερί το γηπεδούχων αναπάντητο, έφερε την διαφορά στο +10(62-52), για να κλείσει 64-57 το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο η Δόξα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο δίλεπτο, όταν και το σκορ πήγε στο 66-60. Από και πέρα οι “ασπρόμαυροι” πήραν μπροστά και με δεύτερο καλό τους σερί καθάρισαν το παιχνίδι, το πήγαν στο 79-60 και τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα για το τελικό 84-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 42-42, 64-57, 84-67

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 7, Κόνιαρης 6 (2), Τσόχλας 11 (2), Μαργαρίτης 2, Mc Fadden 2, Miljenovic 10, Γλυνιαδάκης, Καραμανώλης, Sibert 14 (1), Peiners 16 (1), Clanton 16

Δόξα Λευκάδας: Πεταλωτής, Scott 5 (1), Abbott 6, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 4, Ταπούτος 12 (1), Ψαθάς 4, Doblas 3, Robinson 15 (3), Τσαλδάρης 10 (2), Harris 6 (1)