Δόξα Λευκάδας: Ήττα….προγράμματος από ΑΕΚ, με 84-60

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική στο ξεκίνημα του αγώνα με την Δόξα Λευκάδας και στην συνέχεια έπαιξε όσο χρειαζόταν για να κερδίσει εύκολα με 84-60 για την 11η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League.

Η ΑΕΚ μπήκε στο παρκέ για τον αγώνα με την Δόξα Λευκάδας ξέροντας ότι είναι το απόλυτο φαβορί. Και έτσι ακριβώς συμπεριφέρθηκε, καταφέρνοντας από την αρχή να “χτίσει” μία διψήφια διαφορά, φτάνοντας διά περιπάτου στη νίκη.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς δεν είχε όρεξη για… αστεία. Παρά λοιπόν τις απουσίες των Δημήτρη Μαυροειδή και Κώστα Βασιλειάδη δεν είχε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Δόξα Λευκάδας, η οποία ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο 8λεπτο του αγώνα, καταφέρνοντας πάντως στο δεύτερο ημίχρονο να μην αφήσει την διαφορά να ξεφύγει περισσότερο.

O MVP

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν… πρώτος μεταξύ ίσων για την ΑΕΚ. Ο αρχηγός των “Κιτρινομαυρων” ήταν εξαιρετικός, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 16 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, με τους 13 από αυτούς να έρχονται στο πρώτο ημίχρονο, όταν και ξέφυγε η ΑΕΚ στο σκορ.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο ξέσπασμα της ΑΕΚ στα μέσα της πρώτης περιόδου το οποίο συνεχίστηκε μέχρι το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Με το σκορ να είναι ισόπαλο με 9-9, η “Ένωση” κατάφερε να “τρέξει” ένα επιμέρους σκορ 21-3, ξεφεύγοντας με 30-12 στο 13′. Έκτοτε το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του, με την ΑΕΚ να φτάνει σε μία εύκολη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Η ΑΕΚ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 30/60 σουτ, ήτοι ποσοστό 50%! Συγκεκριμένα η “Ένωση” είχε 16/27 δίποντα και 14/33 τρίποντα. Με τέτοια ποσοστά δεν ήταν δυνατόν να χάσει.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να ξεφεύγει νωρίς-νωρίς με 9-4, αλλά την Δόξα Λευκάδας να απαντάει με ένα σερί 5-0 και να ισοφαρίσει σε 9-9. Και εκεί ήταν που ξαφνικά… σκοτείνιασαν όλα για τους φιλοξενούμενους. Φρόντισε για αυτό η ΑΕΚ, η οποία χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 16-1 ξέφυγε με 25-10 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Και δεν έμελλε να κόψει ρυθμό στην συνέχεια, ανεβάζοντας την διαφορά στους 18 πόντους λίγο αργότερα (30-12), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενη με 46-26.

Στην τρίτη περίοδο η Δόξα Λευκάδας έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ από ότι στο πρώτο ημίχρονο, μειώνοντας άμεσα σε 53-39, αλλά και σε 57-39. Δε μπόρεσε όμως να μειώσει περισσότερο, με το φινάλε της τρίτης περιόδου να βρίσκει την ΑΕΚ να προηγείται με 62-46.

Στην τέταρτη περίοδο η Δόξα μάλιστα μείωσε σε 65-52 και 69-56, έχοντας καλή εικόνα στο παρκέ. Το γεγονός αυτό ωστόσο φαίνεται ότι “ξύπνησε” την ΑΕΚ, η οποία στην συνέχεια ξέσπασε, ‘έσφιξε” την άμυνά της και έκλεισε τον αγώνα με ένα επιμέρους σκορ 15-4, φτάνοντας σε μία εύκολη νίκη με 84-60.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 46-26, 62-46, 84-60

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (1), Ντίξον 13 (2), Λαρεντζάκης 7 (1), Φάλκερ 2, Ουίλιαμς 15 (2), Σάκοτα 16 (4), Μιλόσεβιτς 11 (2), Χαριτόπουλος, Ιβάνοβιτς 5, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 8 (2)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Μαρκόπουλος): Σκοτ 8, Μπασάμπε 18, Ντομπλας 8, Ρόμπινσον 14 (2), Τσαλδάρης 7 (1), Πεταλωτής, Δεμερτζής 3 (1), Ταπούτος 1, Ψαθάς 1, Τζόνσον

πηγή: sport24.gr