Νίκη Λευκάδας: Μπήκε με το “δεξί” στο πρωτάθλημα 77-72 τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου

Με το δεξί μπήκε στο νέο πρωτάθλημα η Νίκη Λευκάδας, που επικράτησε του Κρόνου Αγ.Δημητρίου, σε ένα παιχνίδι που το έλεγχε εύκολα, αφού έφτασε και στο +16(66-50) στο 27΄, όμως αγχώθηκε λίγο στο τέλος για να έχουμε το τελικό 77-72.

Οι παίχτριες του κ. Λαγοπόδη, μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και την Κυριακοπούλο και Γκράις να βρίσκουν λύσεις έφτασαν στο 7-16, στο 5΄ λεπτό, με την Νίκη να αντιδράει και να ισοφαρίζει στο 7΄ με τρίποντο της Γούναρη, αλλά η Αυτζή ήταν αυτή που έγραψε το 23-25, της πρώτης περιόδου.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενες κρατούσαν ένα μικρό προβάδισμα για τα πρώτα 7 λεπτά, καθώς έβρισκαν διαδρόμους προς το καλάθι της Νίκης, με τις παίχτριες της τελευταίας, όμως να παίρνουν το προβάδισμα στο 17΄36-35, με την Τελίδου και γρήγορα γρήγορα έγινε το 43-35 στο 18΄ και δύο τρίποντα από Ψυχογιού και Στάρα, έκαναν το 49-37(+12 στο 19΄), για να έρθει η Σπαθάρου και η Σίντι για το 49-42 του ημιχρόνου.

Η Νίκη Λευκάδας βελτίωσε την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με την επιθετική της λειτουργία, κατάφερε και “έχτισε” σιγά σιγά μέσα στο δεκάλεπτο μια διαφορά, +16 στο 27 και το 57-50 του 25 λεπτού, έγινε με ένα σερί 8-0, (66-50), για να έρθει ένα 0-5 από την Κυριακοπούλου για το 66-55 και το 69-57 που ήταν το σκορ της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο κ Κρόνος έκανε την αντεπίθεσή του, οι γηπεδούχες δεν είχαν καλή επαφή με το καλάθι κια οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα 6-0 με την Γκράις, για το 69-63. Η μπράουν δίνει λύση για το 71-63, όμως Γκράις και Κυριακοπούλου, κανουν το 71-67, για να έρθουν 4 βολές από Μπράουν και Τελίδου για το 75-67 και να κριθεί το παιχνίδι με 77-72

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 49-42, 69-57, 77-72
Διατητές: Καρακάσης,Λογοθέτης
ΝΙΚΗ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Δουβίτσας): Χαιριστανίδου 8, Τελίδου 17 (1), Καμπουράκη, Μπράουν 18, Μπότση, Γούναρη 6 (2), Ψυχογιού 11 (3), Γράψα, Παπαδοπούλου, Λογοθέτη, Στάρα 16 (2), Δεληγιάννη 1
ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Λαγοπόδης): Τζανετάτου 4, Αυτζή 11 (1), Σπαθάρου 14 (1), Τσιμπίδη, Γκράις 17 (1), Σταμάτη 2, Οικονόμου, Φάρου, Ξάνθου, Γασπαράτου, Σίντι 8, Κυριακοπούλου 16 (1)