Δόξα Λευκάδας: Νέο…..”Ψυχικό” και ήττα 81-73

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα αυτή την φορά εκτός έδρας από το Ψυχικό στην παράταση με 81-73, μια ήττα που από μόνη της προβληματίζει και κρούει τον κώδωνα του κινδύνου για την δύσκολη και επικίνδυνη συνέχεια που έρχεται.

Κι΄ όμως η ομάδα του Λευτέρη Χατζυκυριακίδη ήταν σε όλο το παιχνίδι μπροστά, θα μπορούσε να είχε καθαρίσει εύκολα το παιχνίδι και το κυριότερο, είχε επίθεση που πέταξε στα σκουπίδια στο 65-67 με 40 δευτερα πριν το τέλος. Από την άλλη, οι γηπεδούχοι, ακολούθαγαν συνεχώς το σκορ(πέρασαν μπροστά μόνο 32-30 αρχές δευτέρου ημιχρόνου) και κατάφεραν με αντεπίθεση στα τελευταία 11 λεπτά και με το σκορ 40-50, να πάνε το παιχνίδι στην παράταση και όταν πέρασαν μπροστά δεν κοίταξαν ποτέ πίσω και πήραν τη νίκη με σκορ 81-73, με τη Δόξα να μην σκοράρει από το 73-73.

Οι φιλοξενούμενοι, “έχτιζαν” διαφορες διψήφιες και στην αρχή του β΄ δεκαλέπτου, 12-24  και στο φινάλε του τρίτου με 40-50. Έδειχναν ότι το “είχαν” το παιχνίδι, όμως δεν κατάφεραν να το πάρουν.

Ήττα εκτός προγράμματος, σε μια έδρα δύσκολη μεν, αλλά θα μπορούσε να κατακτηθεί το ροζ φύλλο αγώνα, βάσει του υλικού των δύο ομάδων και τις εξέλιξεις του αγώνα. Όσο ενθουσιασμό έδωσε στον κόσμο της η ομάδα με το διπλό στην Καστοριά, ήρθε αυτή η ήττα που σκορπίζει απογοήτευση, σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα από τον Αμύντα.

Πλέον, υπάρχει διακοπή και ευκαιρία για ξεκούραση πνευματική και σωματική για την ομάδα για τη δύσκολη συνέχεια που έχει από τις 11/11 με Εθνικό και 18/11 με  Περιστέρι.

Από τη Δόξα, πρώτος σκόρερ(17π.) ο Ράπτης που ξεχώρισε μαζί με τον Τζόλο, που έσφιξε τα δόντια να αγωνιστεί, καθώς τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση.

Δεκάλεπτα: 12-18, 29-30, 46-50, 67-67, 81-73
Διαιτητές: Διαμαντής-Τσούνας-Νάστος
ΑΕ Ψυχικού (Ρεμεντέλας): Νίκου 21 (3τρ., 8ασ.), Νοέας 13 (2), Χουχούμης, Παπαδιονυσίου, Παπαδημητρίου, Ντιαλό 4, Παύλος 3 (1), Χαραλάμπης, Ιορδάνου 17 (3τρ., 3κλ.), Τσιώκος 23, Αναγνωστάκης.
Δόξα Λευκάδας (Χατζηκυριακίδης) : Κελεσίδης, Τζόλος 15 (3), Τσαλδάρης 5 (1τρ., 8ασ.), Καλαμπάκας 7 (1), Πετρόπουλος 10 (1), Λιακόπουλος 4 (5ασ.), Ράπτης 17, Καμπουρίδης, Μπέμπης 8 (1/7τρ.), Σταματέλος, Μάρκοβιτς 7.